• Warszawska ENERGIA

• Program edukacji ekologicznej „Warszawska ENERGIA – od poznania do EKO-działania” jest  istotnym elementem realizowanego w Warszawie programu edukacji ekologicznej pn. „Wspieranie edukacji ekologicznej w placówkach oświatowych m. st. Warszawy”.

Program realizowany jest w ramach działań edukacyjnych wynikających z przyjętego przez Radę Miasta w 2011 r.„Planu działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 roku” (Plan działań). Plan działań powstał w następstwie przystąpienia m.st. Warszawy w 2009 roku do „Porozumienia między Burmistrzami”, inicjatywy zrzeszającej już ponad 4,5 tysiąca europejskich samorządów, które zobowiązują się do realizacji celów polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Głównym celem programu jest uświadomienie dzieciom istnienia energii i jej znaczenia w codziennym życiu oraz przekazanie w przystępny sposób młodym mieszkańcom Warszawy wiedzy na temat oszczędzania energii oraz możliwości jej pozyskiwania ze źródeł odnawialnych, a także określenie działań pozwalających na racjonalne z niej korzystanie, które można podjąć w domu bądź w szkole.

• Podsumowaniem programu „Warszawska ENERGIA”, w którym uczestniczy szkoła, jest zawsze udział w finałowych prezentacjach modeli i pomocy dydaktycznych. Poniżej przykłady rezultatów naszych działań w ramach Programu:

Zaprezentowaliśmy wykonany własnoręcznie model elektrowni słonecznej.

Przedstawiliśmy prezentację o domach pasywnych.

Opowiedzieliśmy o wykonanym przez naszych uczniów modelu domu pasywnego.

Nasi uczniowie stworzyli:

• elektrownie wiatrowe,
      • model dłoni,
      • filtr do wody,
      • wibrującą szczotkę do ścierania kurzu,
      • czujnik ruchu w szatni,
      • rybę w occie,
      • zestaw do badania przewodnictwa czy też pneumatyczno – wodny podnośnik
      • zestaw do elektrolizy wody z samodzielnie wykonanym zasilaczem prądu.