• Warszawa - rewizyta szkół partnerskich, listopad 2019

W dniach od 04 – 08.11.2019 w naszej szkole miała miejsce rewizyta w ramach projektu Nature and Outdoor Education. Odwiedzili nas uczniowie ze szkół partnerskich z Turcji, Łotwy, Portugalii i Finlandii.

Temat, który towarzyszył spotkaniu projektowemu w Warszawie to: Winter is coming, Nature is getting prepared to winter.

W ramach rewizyty odbyły się prezentacje projektowe, warsztaty w ZOO, całodniowa wycieczka do Białowieży.

Zaprosiliśmy również naszych gości do Centrum Kopernika, a ostatniego dnia odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie przygotowali portfolia pamiątkowe z tygodnia pobytu w Warszawie.

[zjęcia – link do Galerii]

Wizyta w Portugalii - Braga (25 - 31 maja 2019)

Jest takie portugalskie przysłowie: „Lizbona się bawi, Coimbra studiuje, Braga się modli, a Porto pracuje”. I jest w tym coś na rzeczy. W mieście znajduje się ponad 30 kościołów, w tym druga, po Fatimie, najczęściej odwiedzana świątynia w kraju. Braga przez pięć wieków była także siedzibą biskupa, który sprawował pieczę nad całym Półwyspem Iberyjskim, dlatego nazywana jest często portugalskim Rzymem

Pierwszego dnia mieliśmy okazję uczestniczyć w celebrowaniu lokalnego święta, które nazywa się Braga Romana. Historia Bragi bowiem sięga czasów prehistorycznych, kiedy to celtyckie plemię Bracari założyło tu swoją kamienną osadę. W 136 r. p.n.e. obszar ten podbili Rzymianie, którzy nazwali swą siedzibę Bracara Augusta, na cześć cesarza Oktawiana.

Podczas tego dnia skosztowaliśmy tradycyjnych potraw portugalskich el pan con chorrizo oraz obejrzeliśmy występ uczniów szkoły portugalskiej Agrupamento de Escolas de Alberto Sampaio. Fantastyczny!!!

Następnego dnia odbyło się uroczyste powitanie uczestników Erasmusa w szkole. Dyrektor szkoły, nauczyciele oraz uczniowie powitali nas bardzo serdecznie, chętnie uczyli się słów języka polskiego.

Niezapomniana była lekcja nad Oceanem Atlantyckim. Spotkanie projektowe było poświęcone tematyce insektów, a więc naszym zadaniem było zbudowanie insekta z kamieni piasku ,,,,,, wszystkiego co tylko można było znaleźć na plaży.

Częścią programu było też poznanie historii i kultury Bragi. Zwiedziliśmy Stare Miasto w Bradze. Byliśmy gośćmi burmistrza Bragi, a w lokalnej prasie ukazał się artykuł na temat naszej wizyty i o tym jak dużo wnosi program Erasmus w życie uczniów, mają oni bowiem możliwość poznania swoich rówieśników, ich kultury, języka.

W listopadzie odbędzie się rewizyta w Warszawie. Mam nadzieję, że będziemy mogli im podziękować za ich gościnność i serdeczność i pokazać im nasze tradycje szkolne oraz zapoznać z naszą kulturą.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z wizyty:

Wizyta naszych uczniów w Finlandii (Kuopio), marzec 2019

W dniach 18 - 22 marca 2019 odbyło się spotkanie projektowe w szkole partnerskiej w Kuopio w Finlandii. Przez tydzień codziennie chodziliśmy do szkoły fińskiej, uczestniczyliśmy w lekcjach, nauczyliśmy się kilku wyrażeń w języku fińskim oraz mieliśmy szansę poznania kultury tego kraju.

Najbardziej podobała mi się lekcja, która nazywała się Home Economics, podczas której uczniowie wspólnie przygotowywali tradycyjny fiński posiłek, czyli lokalną rybę Muikku, a następnie nakryli stoły i degustowali danie.

Naszą uwagę zwróciła również bardzo dobra znajomość języka angielskiego, zarówno nauczycieli jak i uczniów.

Charakterystycznym elementem dnia codziennego w Finlandii jest korzystanie z sauny. Niezapomnianym przeżyciem dla naszych uczniów była szansa pobytu w tradycyjnej saunie fińskiej.

Nasze prezentacje związane z tematem ryb i tropów zwierząt spotkały się z dużym uznaniem. Uczniowie doskonale sobie poradzili z zadaniem prezentacji, bardzo szybko nawiązali znajomości z pozostałymi uczestnikami programu jak i uczniami fińskimi. Byli otwarci na nową kulturę, chętnie uczestniczyli w zajęciach i polubili tamtejszą szkołę.

Mimo, że wróciliśmy już do Warszawy, oni wciąż utrzymują kontakt ze sobą. Poznawanie kultur i zawieranie przyjaźni, używanie języka w praktyce jest zawsze istotnym elementem udziału w programach Erasmus +.

Zachęcam….. przed nami wciąż 3 wyjazdy w ramach programu (Portugalia, Łotwa, Turcja), które stwarzają naszym uczniom szansę poznawanie szkoły inaczej i wykorzystywanie umiejętności językowych.

[LINK do galerii zdjęć]

Nasze łotewskie spotkanie z naturą (Łotwa, Dikili), listopad 2018

W dniach od 26 do 28 listopada 2018 odbyło się pierwsze spotkanie nauczycieli koordynujących projekt Erasmus + Nature and Outdoor Education w Dikli.

Spotkanie to miało na celu sprecyzować cele, które będą realizowane w ramach projektu, określić zasady współpracy oraz omówić kolejne spotkania projektowe w Finlandii i Portugalii.

Oprócz kwestii merytorycznych uczestniczyliśmy w wielu zajęciach terenowych wspólnie z uczniami szkoły w Dikli. Była to na przykład ścieżka edukacyjna dotycząca rozpoznawania pospolitych gatunków drzew. Ścieżkę tą współtworzyli sami uczniowie szkoły. Po zajęciach terenowych odbyły się warsztaty praktyczne, które miały na celu utrwalenie zdobytej wiedzy.

Inną formą aktywności, w której uczestniczyliśmy było na przykład uczenie się matematyki poprzez wykorzystanie elementów przyrody / liście, gałązki, mech/ - układanie na boisku szkolnym symboli matematycznych.

Obserwowaliśmy również lekcję przyrody w 7 klasie. Uczniowie uczyli się jak wygląda budowa rośliny pod mikroskopem...
        Ostatniego dnia mieliśmy niepowtarzalną możliwość zwiedzenie pięknej stolicy Łotwy - Rygi.

Wkrótce na stronie internetowej szkoły i projektu zostanie umieszczone pierwsze zadanie naszego projektu, które przygotowaliśmy wspólnie z pozostałymi koordynatorami w Dikli…. uczniowie, którzy jeszcze nie uczestniczyli w programach Erasmus + i się go podejmą wykazując kreatywność i zaangażowanie, będą mieli możliwość wyjazdu do Portugali albo do Finlandii.